Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych układów w samochodzie. Aby ten pracował tak jak należy, podczas wymiany tarcz i klocków hamulcowych, wyczyścimy i nasmarujemy inne elementy tego układu – zaciski, prowadnice, szczęki hamulcowe, tłoczki. Sama wymiana tarcz bez konserwacji wyżej wymienionych elementów bądź klocków to ich przedwczesne zużycie. Ponadto większość konkurencyjnych warsztatów samochodowych o tym zapomina, przez co klienci narażeni są na dodatkowe koszta.
Układ hamulcowy – Jak często zużywają się klocki hamulcowe?
Klocki hamulcowe są najszybciej zużywającym się elementem ciernym w układzie hamulcowym. Ich wymiana przede wszystkim zależy od stylu jazdy kierowcy i od osi pojazdu – klocki przednie zużywają się szybciej ze względu na rozkład siły hamowania. Około 70% – przód – 30% tył. Dodatkowo interwał wymiany zazwyczaj zawiera się w przedziale 10 do 40 tysięcy kilometrów. Nie bez znaczenia pozostaje też jakość zastosowanych materiałów – jasnym jest, że klocki producenta premium wytrzymają dłużej aniżeli produkty z niższej półki. W naszym warsztacie mamy dostęp do wszystkich marek dostępnych na rynku, a co za tym idzie możemy dostosować produkt do aktualnych potrzeb klienta.
Co składa się na układ hamulcowy?
Uklad hamulcowy to szereg naczyń połączonych. Tylko w pełni sprawne wszystkie jego podzespoły dają gwarancję bezpiecznego poruszania się samochodem po drogach. Układ hamulcowy składa się przede wszystkim z:
- pompa hamulcowa (z wspomaganiem)
- przewód ciśnieniowy stalowy
- przewód elastyczny,
- korektor siły hamowania
- szczęki oraz zaciski hamulcowe
- tarcze oraz bębny
- pedał hamulca