Drgania na kierownicy… i ich najczęstsze przyczyny. Omówienie jakości tarcz i klocków hamulcowych.

Drgania na kierownicy to nie tylko uciążliwość podczas jazdy, ale również mogą być sygnałem, że coś jest nie tak z naszym samochodem. Warto zatem wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny drgań na kierownicy oraz jakie rozwiązania są dostępne, aby je wyeliminować. Często drgania na kierownicy są spowodowane niskiej jakości tarczami lub klockami hamulcowymi, dlatego w artykule skupimy się również na omówieniu jakości tych elementów oraz ich wpływu na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Drgania na kierownicy mogą mieć wiele powodów. Oto kilka przykładów możliwych przyczyn drgań na kierownicy:

  • Niedziałające lub nieodpowiednio wyważone koła

  • Uszkodzony wał korbowy

  • Uszkodzona przekładnia kierownicza

  • Uszkodzone amortyzatory

  • Uszkodzone zawieszenie

  • Krzywe tarcze hamulcowe.

W tym artykule skupimy się właśnie na tej ostatniej, najczęstszej przyczynie drgań. Jedną z głównych przyczyn krzywienia się tarcz hamulcowych jest nadmierne zużycie materiału hamulcowego. Gdy tarcze hamulcowe są zbyt cienkie, mogą ulec deformacji pod wpływem wysokich temperatur wytwarzanych podczas hamowania.

Drgania na kierownicy – nieodpowiedni montaż i brak konserwacji

Innym czynnikiem, który może prowadzić do krzywienia się tarcz, jest nieodpowiedni montaż lub brak odpowiedniej konserwacji – w ADM Serwis stosujemy procedury producenta danego układu hamulcowego. Nie ma więc miejsca u nas na metody domorosłych mechaników samochodowych po których często zdarza się nam poprawiać ich pracę. Ponad to stosujemy tam gdzie jest to wymagane odpowiednich smarów ATE i innych renomowanych producentów.

Aby uniknąć krzywienia się tarcz hamulcowych, ważne jest regularne sprawdzanie stanu tarcz i zapewnienie odpowiedniej grubości materiału hamulcowego. Należy również pamiętać o regularnej konserwacji zacisków hamulcowych i wymianie tarcz w razie potrzeby. Przy wymianie klocków hamulcowych dokonujemy pomiaru grubości tarczy i porównujemy ją z wymaganiami producenta. Ponadto, należy zwrócić uwagę na sposób jazdy i unikać nadmiernego hamowania lub gwałtownych manewrów, ponieważ może to prowadzić do przegrzania tarcz i ich deformacji.

Często spotykaną sytuacją w naszym serwisie i nie tylko w naszym jest spór między warsztatem a klientem na temat tego, czy wymieniać tarcze. Prawdą jest że wiąże się to z nie lada wydatkiem rzędu dodatkowych 1000-2000zł. Tak jest w przypadku BMW wyższych modeli. Klient często obstaje przy tym, aby zostawić stare tarcze (o zbyt małej grubości, pofałdowane, posiadające duże ogniska korozji i inne ) lecz konsekwencje zostawienia tych starych tarcz mogą być tragiczne w skutkach – nawet całkowita utrata możliwości hamowania.

Piszczenie przy hamowaniu – przyczyny

Do innych mniej poważnych konsekwencji należy głośne, uciążliwe piszczenie przy hamowaniu i bardzo wyraźne drgania na kierownicy podczas hamowania. Serwisując u nas układ hamulcowy zalecamy również w większości przypadków regenerację zacisków hamulcowych. Jest to czynność często zaniedbywana w innych warsztatach ponieważ nie oszukując się – jest to czynność uciążliwa. Czynność generująca dużo bałaganu na serwisie i narażająca pracowników na kontakt ze żrącym płynem hamulcowym. U nas nie boimy się tej czynności ponieważ posiadamy odpowiednie i bezpieczne stanowisko do obsługi układu hamulcowego. Posiadamy również profesjonalną maszynę ATE do dynamicznej wymiany płynu hamulcowego.

Podsumowując, krzywe tarcze hamulcowe to jedno z najczęstszych powodów drgań na kierownicy podczas jazdy przez co prowadzą do nieprzyjemnych odczuć podczas hamowania. Głównymi przyczynami krzywienia się tarcz są nadmierne zużycie materiału hamulcowego, nieodpowiedni montaż lub brak odpowiedniej konserwacji. Aby uniknąć krzywienia się tarcz przyjedź na wizytę w naszym serwisie i zaufaj naszemu doświadczeniu.

Previous
Previous

Pomarańczowa kontrolka silnika – check engine – co oznacza, co robić?

Next
Next

Oprogramowanie ISTA – potężne narzędzie w walce z usterkami BMW